Atvērta pieteikšanās kustības “Dažādībā ir spēks” darba devēju pašnovērtējumam dažādības vadībā

2022. gada 2. februāris

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” jau piekto gadu kustības “Dažādībā ir spēks” ietvaros meklē Latvijas iekļaujošākos un dažādības vadībai atvērtākos darba devējus. Uzņēmumi, nevaldības organizācijas, valsts iestādes un citi darba devēji aicināti bezmaksas pieteikties pašnovērtējumam līdz 15. aprīlim sadaļā dazadiba.lv/pieteiksanas.


Pēc SIF pasūtījuma SKDS veiktās aptaujas* dati rāda, ka 15% Latvijas iedzīvotāju darbavietā jutušies atstumti vai nesaprasti tautības, dzimuma, vecuma, reliģiskās pārliecības vai seksuālās orientācijas dēļ. Eksperti norāda, ka saglabājoties darbaspēka deficītam, aizvien svarīgāk ir veidot iekļaujošu darba vidi, lai piesaistītu jaunus un noturētu jau esošos darbiniekus.

 

Lai arī vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu darba vide ir iekļaujoša, tomēr katrs piektais respondents, kas diskriminējošas attieksmes dēļ darba vietā juties atstumts vai nesaprasts, ir aizgājis no darba. Visbiežāk minētie iemesli lēmumam par labu darba vietas pamešanai - diskriminācija tautības (9%), vecuma (7%), seksuālās orientācijas (3%), reliģiskās pārliecības (2%) un dzimuma dēļ (2%).


“Dažādības apzināšanās un pieņemšana ir būtisks priekšnosacījums organizāciju inovāciju, konkurētspējas un ekonomiskās izaugsmes veicināšanai. Mūsu novērojumi rāda ka, darba tirgū saasinoties cīņai par kvalificēta darbaspēka piesaisti, novērojama pieaugoša darba devēju interese un izpratne par dažādības vadības nozīmi darbinieku un organizācijas izaugsmē,” atzīmē SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.


Kā norāda Zaiga Pūce, pārdomātai dažādības vadībai organizācijā ir virkne ieguvumu gan darbiniekiem, gan darba devējiem. Dažādības vadība veicina inovācijas un darbinieku labbūtību, kas tālāk atspoguļojas arī peļņas rādītājos. Piemēram, no “Harward Business Review” datiem izriet, ka darbinieku etniskā, vecuma, dzimuma, kultūru, reliģiju u.c. daudzveidība ļauj palielināt darbinieku produktivitāti pat par vidēji 17%.


Lai veicinātu izpratni dažādības vadības prakšu ieviešanā, jau piekto gadu SIF sadarbībā ar Ventspils Augsto tehnoloģiju parku īsteno kustību “Dažādībā ir spēks”. Kustības ietvaros dažādu jomu, mēroga un juridisko statusa darba devēji aicināti pieteikties iekļaujošas darba vides novērtējuma anketai. Kustības ietvaros darba devējiem ir iespēja saņemt ekspertu konsultācijas un individualizētu darba plānu, lai spertu soli pretī ieguvumiem, ko piedāvā atvērtība dažādībai.


Kopš 2018. gada “Dažādībā ir spēks” pašnovērtējumu veikuši gandrīz jau 100 darba devēji, tostarp 2021.gadā atzinību guvuši un kā vieni no veiksmīgākajiem dažādības vadības principu ieviesējiem ir  atzīti Lidosta “Rīga”, “Swedbank”, “Valsts nekustamie īpašumi”, AAS “Balta” un Cēsu novada pašvaldība.

“Atvērtība dažādībai ir viena no lidostas “Rīga” pamatvērtībām. Kā starptautisks satiksmes mezgls, kur ik dienas satiekas daudzi tūkstoši cilvēku, mēs esam atvērti cieņpilnai un profesionālai sadarbībai ar ikvienu. Spēja paraudzīties uz paveikto no malas, ko piedāvā kustība "Dažādībā ir spēks", ļauj mums labāk ieraudzīt iekļaujošas vides nozīmību gan darbinieku ikdienā, gan saskarsmē ar lidostas viesiem, klientiem, sadarbības partneriem,” skaidro Lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāja Laila Odiņa, atzinīgi vērtējot dalību kustībā.


Pieteikties kustības pašnovērtējumam var no 2. februāra līdz 15. aprīlim, aizpildot formu tīmekļvietnē www.dazadiba.lv vai sūtot ziņu uz e-pastu info@dazadiba.lv. Gada nogalē īpašā apbalvošanas ceremonijā tiks godināti veiksmīgākie dažādības vadības principu ieviesēji.

 

Kustība "Dažādībā ir spēks" un atbalsta pasākumi iekļaujošas darba vides un dažādības vadības veicināšanai tiek veikti Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Dažādības veicināšana" (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.


* Aptauja veikta 2021.gada oktobrī, aptaujājot interneta vidē 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18-75 gadiem.

 

Informācija medijiem:

Zane Jēkabsone

Sabiedrības integrācijas fonds

Sabiedrisko attiecību speciāliste

zane.jekabsone@sif.gov.lv

+371 22811020

Citas ziņas

Autors Kristīne Macate 2025. gada 14. aprīlis
Digitālās prasmes jau šodien ir izšķirošas uzņēmumu konkurētspējai. Eiropas Savienība uzsver, ka līdz 2025. gadam aptuveni 90% darbavietu būs nepieciešamas noteikta līmeņa digitālās prasmes. Diemžēl Latvija šobrīd atpaliek, ieņemot 23. vietu ES valstu vidū pēc tehnoloģiju integrācijas uzņēmumos, turklāt ikai 15% Latvijas uzņēmumu piedāvā saviem darbiniekiem apgūt IKT prasmes. KAS IR LIFT? ES Atveseļošanas Fonda līdzfinansēta iniciatīva, ko īsteno RTU Riga Business School sadarbībā ar Latvijas IT klasteri. MĒRĶIS: Nodrošināt Latvijas uzņēmējus ar digitālajām prasmēm, kuras nepieciešamas, lai veicinātu konkurētspēju mūsdienu ekonomikā. De minimis finansējums sedz 100% kursa izmaksu (neskaitot PVN no pilnās cenas); pieejams arī GBER līdzfinansējums. KAS VAR SAŅEMT? Uzņēmumi, kas reģistrēti komercreģistrā, un to darbinieki (izņemot pašnodarbinātos, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus). Uzņēmumi ar nodokļu parādu līdz 150 EUR. Uzņēmumi, kuru pārstāvji nav atzīti par vainīgiem noziedzīgos nodarījumos. Līdzfinansējums nav pieejams uzņēmumiem, kas darbojas neatbalstāmajās nozarēs, piemēram, alkohola ražošanā, nekustamo īpašumu jomā, azartspēlēs, taču ir pieejams finanšu un apdrošināšanas uzņēmumu pārstāvjiem. Kāds ir process?
Business process analyze event, tūrisma un viesmīlības nozare, apmācības, Talsi, Didzis Grāvītis
Autors Signe Kraule 2025. gada 11. aprīlis
Ventspils Augsto tehnoloģiju parks kā Latvijas Digitālā akseleratora Ziemeļkurzemes kontaktpunkts aicina tūrisma un viesmīlības uzņēmumus izmantot iespēju pieteikties apmācībām "Biznesa procesu analīze tūrisma un viesmīlības nozares efektivitātei un digitālo rīku pielietošanai ".
Autors Kristīne Macate 2025. gada 3. aprīlis
Latvijas IT klasteris un Latvijas Digitālais Akselerators organizē konferenci uzņēmējiem “Future Ready 2025”, kas norisināsies šī gada 25. aprīlī Rīgā. Konferences mērķis ir nodrošināt uzņēmējus ar nepieciešamajām prasmēm, lai efektīvi pielāgotos digitālajai transformācijai un pilnvērtīgi izmantotu modernās tehnoloģijas. Pasākumā pulcēsies nozares līderi, valsts pārvaldes pārstāvji un uzņēmēji, lai dalītos pieredzē un zināšanās par digitālās attīstības iespējām un izaicinājumiem. Galvenie runātāji: Sintija Brīzila (Cynthia Breazeal) - MIT Mediju laboratorijas asociētā profesore, sociālās robotikas un mākslīgā intelekta pētniece. Brīzilas vizīte Latvijā notiek, pateicoties BAFF (Baltic-American Freedom Foundation) finansējumam. Zane Čulkstēna - Darba devēja tēla konsultante un SIA “ERDA” īpašniece. Pieredzējusi uzņēmēja ar padziļinātu interesi mākslā, stratēģiskajās konsultācijās un organizāciju attīstībā. K ristaps Banga - Profesionālis ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi. Vada Accenture globālās Space Innovation go-to-market aktivitātes, izstrādājot integrētas stratēģijas, veidojot stratēģiskas partnerības un nodrošinot biznesa inovācijas. Pēc konferences apmeklētājiem būs iespēja izvēlēties divas no piedāvātajām darbnīcām, lai iegūtu praktiskas zināšanas tādās tēmās kā: Mākslīgā intelekta iespējas vadītājiem Mākslīgais intelekts mūsdienīgā projektu vadībā Mākslīgā intelekta instrumenti un drošība Cilvēkvadība pārmaiņās un rezultātu mērīšana Kiberdrošība Organizācijas līmeņa mākslīgā intelekta projekti: idejošana, atlase, sagatavošanās izstrādei un ieviešanai Mastering Change and Uncertainty (seminārs angļu valodā) Pārmaiņu projektu vadība Praktisko darbnīcu cena ir 75 eiro + PVN. Taču uzņēmējiem ir iespēja saņemt 100% de minimis līdzfinasējumu, kas nozīmē, ka jāmaksā būs tikai PVN daļa. Vairāk informācijas par konferenci un pieteikšanos pieejama: https://futureready.lv Pasākums tiek rīkots divu Atveseļošanas fonda projektu “EDIC uzņēmumu digitālo prasmju attīstība" un “Digitālo prasmju attīstība jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībai Latvijas komersantos” ietvaros. Tos finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.
Autors Līna Damberga 2025. gada 28. marts
Sabiedrības integrācijas fonds (turpmāk – SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (turpmāk – VATP) uzsāk izglītojošo pasākumu ciklu jauniešiem un pedagogiem “Solis pretī”. Aktivitāšu mērķis ir rosināt jauniešus aizdomāties par neiecietību savstarpējās attiecībās un pret dažādām sabiedrības grupām, izprast neiecietības sekas un apzināties iespējamos rīcības modeļus. Pirmajiem pasākumiem Ventspilī un Jelgavā iespējams pieteikties līdz 2025. gada 5. aprīlim šeit . SIF projekta ietvaros veiktā jauniešu aptauja rāda, ka 74% jauniešu ir saskārušies ar neiecietību. No tiem 40% to izjutuši paši, 15% redzējuši, kā tiek diskriminēts kāds cits, bet vēl 19% to piedzīvojuši gan paši, gan redzējuši vērstu pret citiem. Līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, arī jauniešu vidū lielākā daļa par piedzīvoto izvēlējušies neziņot ne vecākiem, ne pedagogiem. Savukārt liela daļa to, kuri redzējuši pret citiem vērstu neiecietību vai mobingu, nav iejaukušies un neko nav darījuši, lai upuri aizstāvētu. Tāpat aizvien nozīmīgāks kļūst jautājums par neiecietību digitālajā vidē un jauniešiem ir būtiski apzināties, ka vārda brīvība nav visatļautība un par naida runu ir paredzēta kriminālatbildība.  Pasākumu ciklā tiks īstenotas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes, kas sniegs jauniešiem un pedagogiem zināšanas par neiecietības izpausmēm skolas vidē un ārpus tās, neiecietības ietekmi uz cilvēku un sabiedrību, kā arī rīcības modeļiem, atbildību un atbalsta formām. Pasākumu mērķauditorija ir jaunieši, kuri mācās vispārizglītojošo izglītības iestāžu 10.-12. klasē un profesionālo skolu 1.-4. kursā, un izglītības speciālisti. Katra pasākuma ilgums jauniešiem ir divas dienas, starp kurām viens mēnesis ir individuālo iniciatīvu īstenošanai. Izglītojošo pasākumu cikls tiks uzsākts šī gada aprīlī un notiks visos Latvijas reģionos – Ventspilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Pasākumu ciklu vadīs eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa un eksperts neformālās izglītības jautājumos darbā ar jauniešiem Emīls Anškens. Izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī” organizē Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Papildus informācijai: Līna Damberga Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” Projekta koordinatore lina.damberga@vatp.lv
Atvērt vairāk ziņu