Baltijas jūras inkubatori izmēģina jaunus veidus, kā atbalstīt jaundibinātus uzņēmumus

2020. gada 21. maijs

Divus gadus 14 inkubatori no 10 valstīm visā reģionā strādā kopā, lai uzlabotu savus pakalpojumus klientiem – mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un jaunizveidotiem uzņēmumiem. Eksperimentējot ar jaunām metodēm, novērtējot savus iekšējos procesus un ieviešot izmaiņas savā pieejā dažādiem procesiem.

Rezultāti projekta ietekmes pārskatā, ko veica vadošā uzņēmējdarbības laboratorija Baltijā “Startup Division”, ir pārsvarā pozitīvi: 100% organizāciju ir ieviesušas partneru ieteikumus, un divas trešdaļas organizāciju ir uzsākušas jaunu sadarbību.
Papildu inkubācijas pakalpojumus ir ieguvuši gandrīz 300 jaunuzņēmumi un uzņēmēji, pateicoties projektam, kura mērķis ir uzlabot inkubācijas pakalpojumus Baltijas jūras reģionā.

Domāšanas maiņa, kas minēta kā galvenais iznākums

Viens no galvenajiem citētajiem ieguvumiem bija salīdzinošās pārskatīšanas mehānisms, unikālā organizācijas novērtēšanas un uzlabošanas pieeja, ko ieviesa projekts. Inkubatori darbojās kā konsultanti un sniedza viens otram atgriezenisko saiti. Šī atgriezeniskā saite palīdzēja inkubatoriem labāk pozicionēt un specializēt savus pakalpojumus klientiem, paplašināt ģeogrāfisko izplatību un ieviest izmaiņas personālā. Visas organizācijas ziņoja, ka ir ieviesušas partneru ieteikumus.
“Projekts mums ir palīdzējis mainīt domāšanu. Pateicoties pieredzējušiem cilvēkiem, kuri apmeklēja mūsu Tehnoloģisko parku, mēs varējām aplūkot mūsu aktivitātes no cita skatupunkta. Darbnīcu laikā mēs iepazināmies ar jaunām pieejām izaicinājumiem, ar kuriem jāsaskaras jaunuzņēmumiem, mēs uzzinājām par jauniem rīkiem un mūsdienīgu praksi, ko var izmantot, strādājot ar iedzīvotājiem un jaunizveidotiem uzņēmumiem. Mūsu uzdevums ir pielāgot tos mūsu pašu apstākļiem valstī, ņemot vērā valdības ietekmes specifiku, ”saka Svetlana Alizarčika no Baltkrievijas Nacionālās tehniskās universitātes Zinātnes un tehnoloģiju parka.
No jaunizveidotā īpašuma līdz izmaiņām personāla vadībā

Papildus salīdzinošajiem pārskatiem 14 inkubatori piedalījās arī 5 tematiskos semināros, kuros tika apskatīti galvenie inkubatoru jautājumi: Kā jūs efektīvi papildināt savu dibinātāju zināšanas? Kā jūs mudināt sievietes uzņēmējas iesaistīties aktivitātēs? Kā jūs palīdzat uzņēmumiem ienākt jaunos tirgos? Darbinieki apskatīja tādus instrumentus kā Sprint vai Disk un iemācījās tos ieviest savā darbā. Turklāt viņi analizēja savus iekšējos procesus, lai atrastu veidus, kā optimizēt savu darbu un atbalstu uzņēmumiem.
“IRIS projekta lielākā vērtība bija iespēja apmainīties ar praktiskām zināšanām un pieredzi starp institūcijām līdzīgā biznesa jomā. Neviens kurss vai studijas nespēj sniegt tik vērtīgas zināšanas, kas tieši izpaužas organizācijas izmaiņās un attīstībā, ”izstrādāja Magdalēna Vodžoviča, Gdaņskas Uzņēmējdarbības fonda valdes priekšsēdētāja vietniece.
Dažas organizācijas ir mainījušas vai mainījušas personāla funkcijas, citas ir pieņēmušas lēmumus par savas inkubācijas telpas izmantošanu un paplašināšanu, paplašinājušas mentoru loku un nodibinājušas jaunas stratēģiskas partnerības.
“Mēs koncentrējāmies uz salīdzinošās pārskatīšanas atsauksmēm par mūsu ēku un biroju telpām. Mums tagad ir vairāk startup draudzīga vide ar sadarbības iespējām, semināriem un birojiem, kas tiek iznomāti elastīgos apstākļos. Tas ir ievērojami uzlabojis zinātnes parka pievilcību, ”saka Jörgen Steen, Dalarna Science Park biznesa treneris, projekta vadošais partneris.

Bonusa efekts: Vairāk nekā divas trešdaļas uzsāk jaunas partnerības

Šie jaunie darbības veidi ir ne tikai kļuvuši par taustāmiem ieguvumiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, bet arī pavēruši jaunas iespējas reģionā.
Saskaņā ar ziņojuma rezultātiem 57% inkubatoru uzsāka 1 līdz 3 veiksmīgas partnerības un vairāk nekā 14% norādīja, ka viņiem ir izdevies atrast no 4 līdz 6 jauniem partneriem, pateicoties projektam, kura mērķis ir uzlabot inkubācijas pakalpojumus Baltijas jūrā reģionā. Lielākā daļa projekta partneru jau ir uzsākuši sadarbību un partnerību ārpus IRIS.
“Ventspils Augsto tehnoloģiju parks sāka interesēties par vakuuma plazmas apstrādes tehnoloģiju un elektrolītu plazmas apstrādi, kas izstrādāta mūsu zinātnes un tehnoloģiju parkā; vairāki paraugi viņiem tika nodoti demonstrēšanai potenciālajiem klientiem Latvijā, ”atzīmēja Zinātnes un tehnoloģijas parka pārstāve Alizarhika.
IRIS projektu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonda programma Interreg. Projekts tika uzsākts 2017. gada oktobrī, un to plānots pabeigt 2021. gada martā. Lai uzzinātu vairāk, lūdzu, apmeklējiet vietni: http://www.startupdivision.eu/iris.

Citas ziņas

Autors Līna Indriksone 2025. gada 18. februāris
Nodibinājums "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks" (VATP), reģ. Nr. 40008088258, aicina pievienoties komandai enerģisku un mērķtiecīgu kolēģi – Klientu attiecību vadītāju. Ja Tevi aizrauj darbs ar B2B klientiem, piemīt lieliskas pārdošanas prasmes un Tev patīk sasniegt rezultātus, pievienojies mūsu komandai! Tavi pienākumi: Aktīvi meklēt un piesaistīt jaunus apmācību kursu dalībniekus un klientus Kurzemē Uzturēt ilgtermiņa sadarbību ar esošajiem klientiem, nodrošinot augstāko apkalpošanas kvalitāti Informēt klientus par apmācību kursiem, izzināt viņu vajadzības un piedāvāt piemērotākos risinājumus Piedalīties apmācību kursu organizēšanas procesā un sekot līdzi klientu pieredzei Analizēt tirgus tendences un konkurentu piedāvājumus, lai nodrošinātu efektīvu klientu piesaisti Sagatavot atskaites par piesaistes aktivitātēm un sasniegtajiem rezultātiem. No Tevis sagaidām: Iepriekšēja darba pieredze klientu apkalpošanas, pārdošanas vai attiecību vadības jomā, vēlams apmācību vai izglītības sektorā Teicamas komunikācijas un saskarsmes prasmes Spēja patstāvīgi organizēt darbu un pieņemt lēmumus Analītiskā domāšana un spēja risināt problēmas Labas datorprasmes (MS Office, CRM sistēmas) B kategorijas autovadītāja apliecība Vēlama pieredze darbā ar tiešsaistes grafiskā dizaina rīkiem (Canva u.c.). Vēlama augstākā izglītība (priekšroka tiks dota ar komercdarbību, mārketingu vai klientu apkalpošanu saistītā jomā) Mēs piedāvājam: Bruto atalgojumu no 1600 EUR Stabilu un dinamisku darbu uzņēmumā, kas aktīvi aug un attīstās Iespēju pilnveidot savas profesionālās prasmes un augt kopā ar mums  Apmaksātas telefonsarunas un mobilo internetu Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika. Ja šis piedāvājums raksturo Tevi, līdz 2025. gada 28. februārim gaidīsim Tavu pieteikumu uz e-pastu cv@vatp.lv ar norādi "Klientu attiecību vadītājs". Pateicamies ikvienam pretendentam tomēr lūdzam ņemt vērā, ka sazināsimies ar tiem pretendentiem, kas tiks virzīti nākamajai atlases kārtai. Ja nesazināmies ar Jums 3 nedēļu laikā kopš dienas, kad esat mums nosūtījis/-usi savu CV, lūdzam uzskatīt, ka nākamajai kārtai neesat izvirzīts/-a.
Autors Līna Indriksone 2025. gada 12. februāris
Tavam uzņēmumam ir ideja par jauna digitāla produkta vai pakalpojuma izstrādi, vai vēlies attīstīt jau esošo? Šī mācību programma ir izveidota, lai palīdzētu uzņēmumiem attīstīt un ieviest jaunus digitālos produktus un pakalpojumus, izmantojot stratēģiskas pieejas un digitālos rīkus. Tās ietvaros uzņēmumi strādās kopā ar biznesa un tehnoloģiju ekspertiem. 
Autors Līna Indriksone 2025. gada 4. februāris
Ventspils dizaina darbnīca “RADE” kopā ar projekta "Circular spaces" partneriem no 5 valstīm – Norvēģijas, Dānijas, Vācijas, Lietuvas un Latvijas – aicina jebkuru interesentu šī gada 5. martā piedalīties konferencē “Apritīgas koprades darbnīcas”. Reģistrēšanās līdz 28. februārim šajā saitē: bitly.cx/jbxsn . Piedalīties iespējams gan tiešsaistē, gan klātienē Valmierā viesnīcā “Wolmar” (Tērbatas iela 16A, Valmiera). Konferencē pulcēsies nozares eksperti, meikeri, dizaineri un inovatori no Baltijas jūras reģiona, un tajā tiks izcelta koprades darbnīcu loma aprites ekonomikas principu veicināšanā, materiālu atkārtotas izmantošanas veicināšanā un ilgtspējīgu inovāciju attīstībā. Pasākumā gaidāmi iedvesmojoši lektori un aizraujoša paneļdiskusija. Eksperti un pārstāvji no koprades darbnīcām Dānijā, Latvijā, Norvēģijā un Vācijā dalīsies pieredzē un diskutēs, kā koprades darbnīcas var veicināt ilgtspējīgus uzņēmējdarbības modeļus, samazināt atkritumu daudzumu un stiprināt kopienas virzītas inovācijas. Programmā gaidāma prezentācija par aprites ekonomiku būvniecībā, ar to uzstāsies arhitekte, Vidzemes Augstskolas Inženierzinātņu fakultātes Arhitektūra un būvniecība studiju virziena direktore Marijas Katrīna Dambe. Pieredzē dalīsies Arno Vaģelis, SIA “V.L.T.” projektu vadītājs, pastāstot par ilgtspējīgu iepakojumu un otrreizēju pārstrādi. Konferences dalībniekus iedvesmos Karīnas Vītiņas un Līvas Birkavas stāsts par projekta “Circular spaces” ietvaros izstrādātajiem inovatīvajiem produktiem, kas izstrādāti pēc aprites ekonomikas principiem. Lai demonstrētu un iedvesmotu unikālu aprites ideju radīšanai, notiks darbnīca, kurā katrs dalībnieks varēs radīt kaut ko jaunu no atkārtoti izmantojamiem materiāliem, pielietojot aprites ekonomikas principus. Reģistrējieties pasākumam, lai paplašinātu savu redzesloku par aprites ekonomiku un tās principu integrēšanu radošā darbā un uzņēmējdarbībā! Pasākuma darba valoda – angļu. Vietu skaits pasākumā ierobežots. Pasākuma programma .pdf formātā pieejama šeit . Pasākums tiek organizēts Interreg Baltijas jūras reģiona programmas finansētā projekta “Circular spaces” ietvaros. Projekta mērķis ir izveidot un stiprināt apritīgu koprades darbnīcu tīklu - sadarbības centrus, kuros radošums, ilgtspēja un resursu efektivitāte apvienojas, lai risinātu vides un ekonomikas problēmas.
Autors Aleksandra Serebrjakova 2024. gada 12. decembris
Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) projekta “BSI_4Women” ietvaros ir uzsācis īstenot inkubācijas programmu, kurā apstiprinātas četras apņēmīgas sievietes, kuras uz dzīvi Ventspilī pārcēlušās no Ukrainas. Šī gada 11. decembrī notika programmas atklāšanas pasākums, kurā piedalījās gan pašas dalībnieces, gan uzņēmēji, kas dalījās savos pieredzes stāstos.  Pasākuma mērķis bija apspriest inkubācijas programmas struktūru, īstenošanas kārtību un saņemamo atbalstu biznesa idejas īstenošanai. Iniciatīvas ietvaros dalībniecēm četru mēnešu garumā tiks nodrošināts mentors, kurš vadīs inkubācijas procesu. Tāpat tiks organizētas klātienes un tiešsaistes apmācības un nodrošinātas konsultācijas ar nepieciešamajiem ekspertiem. Dalībniecēm būs iespējams saņemt atbalstu arī savas idejas prototipēšanai. Atklāšanas pasākuma laikā ar savu pieredzi dalījās apģērbu zīmola “Kukle Clothing” īpašniece Ksenija Kukle, kura pirms vairākiem gadiem no Ukrainas pārcēlās uz dzīvi Latvijā un šobrīd dzīvo Ventspilī. Ksenija stāstīja par dzīvi Ukrainā, pārcelšanos uz Latviju un biznesa veidošanu. Ar pieredzi dalījās arī Ventspils uzņēmuma SIA “Trempel” īpašnieks Aleksandrs Bobrovs. Uzņēmums ražo apģērbu un aksesuāru pakaramos, kas izgatavoti no ekoloģiskiem materiāliem, tajā skaitā kartona un koka. Pasākumā viesojās arī masiere un veselības trenere Liene Matvejeva, kas atvērusi savu salonu Ventspilī. Projekta mērķis ir palīdzēt sieviešu dzimuma pārstāvju bēglēm no Ukrainas un ārpus tās dibināt savu biznesu un kļūt par aktīvām sabiedrības loceklēm. Projektā piedalās septiņi partneri no Baltijas jūras reģiona valstīm – Žešovas reģionālās attīstības aģentūra (Polija), Mēres un Rumsdāles apgabala pārvalde (Norvēģija), Centrālā Dānijas Biznesa centrs (Dānija), Tallinas zinātnes parks “Tehnopol” (Igaunija), Kauņas Tehnoloģiju un zinātnes parks (Lietuva), nodibinājums “Ventspils Augsto Tehnoloģiju parks” (Latvija), Dalarnas zinātnes parks (Zviedrija). Aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “The Baltic Sea Initiative for the Development of Business Activity of Refugee Women” (projekta Nr. #C003) ietvaros. Vairāk informācijas: www.vatp.lv/projekti/bsi4women .
Atvērt vairāk ziņu
Share by: