Energoefektivitāte daudzdzīvokļu ēkās – kad es maksāšu mazāk?

2024. gada 21. marts

Energoefektivitāte ir attiecība starp iegūto preci vai pakalpojumu un patērēto enerģiju. Mūsu mērķis ir iegūt pēc iespējas vairāk preces, patērējot pēc iespējas mazāk enerģijas. Salīdzinājumam – LED spuldzītes izmanto par 75% mazāk enerģijas par parastajām spuldzēm, bet “dzīvo” 25 reizes ilgāk[1]. Izklausās jau labi, bet kāpēc, neskatoties uz to, ka izmantoju tikai LED spuldzes, mani enerģijas patēriņa rēķini mājās vēl joprojām liek manam žoklim atkarāties, it īpaši aukstajos ziemas mēnešos?


Ēkas energoefektivitāti ietekmē vairāki faktori – nepietiekama siltumizolācija, neatbilstoša gaisa caurlaidība, neefektīvas mehāniskās sistēmas, energoefektīvu ierīču un apgaismojuma trūkums, kā arī lietotāju uzvedība, kas nebalstās uz enerģijas taupīšanas paradumiem[2]. Šie parametri visvairāk atbilst mums jau zināmajām “hruščovkām” un mūsu steidzīgajam dzīvesveidam, kur prioritātes nav fokusētas uz enerģijas taupīšanu mājās.


Daudzdzīvokļu mājas Latvijā patērē par 50–60% vairāk enerģijas nekā nepieciešams, vidējam siltuma patēriņam svārstoties no 150–200 kWh/m2 gadā. Salīdzinājumam, ir vērtīgi izskatīt jaunus ēku energoefektivitātes standartus Latvijā. Jaunbūvēm ir jāatbilst A klases energoefektivitātes standartiem, kas paredz īpatnējo enerģijas patēriņu 40 kWh/m2 gadā, trīškārši samazinot apkures rēķinu izmaksas[3].


Latvijā ir noteikti mērķi attiecībā uz ēku energoefektivitāti ilgtermiņā. Šī stratēģija ir vērsta uz energoefektivitātes standartu paaugstināšanu, enerģijas patēriņa samazināšanu un saskaņošanu ar ES direktīvām, lai sasniegtu ilgtspējības mērķus. Dzīvojamās ēkas veido ievērojamu daļu no Latvijas dzīvojamā fonda, padarot centienus palielināt to energoefektivitāti, kas ir ļoti svarīgi valsts energotaupības mērķu sasniegšanai[4][5]. Kamēr valsts rūpējas par liela mēroga pārmaiņām, ir vērts padomāt par mazām ieradumu maiņām mūsu pašu mājās, lai nākošā mēneša enerģijas patēriņa rēķini tik ļoti negrautu garastāvokli.


Pārmaiņām nav jānotiek pēkšņi. Pietiks ar pakāpenisku rīcības maiņu, kas ikdienā nebūs tik jūtams. Daži ieteikumi:

1.   Nomaini visas spuldzītes uz LED

2.   Mazgā drēbes aukstā ūdenī, ja traipi nav gana biedējoši

3.   Nomaini viena stikla logus pret energoefektīvākiem

4.   Regulāri tīri vai maini visus mājās esošos filtrus

5.   Izmanto trauku mazgājamās mašīnas un veļas mazgājamās mašīnas naktī, lai samazinātu noslogojumu elektrotīklam “pīķa” stundās

6.   Iestati ledusskapja temperatūru atbilstoši ražotāja ieteikumiem

7.   Neatstāj elektroierīču lādējamos rīkus iespraustus un nelietotus

8.   Apsver dušas nevis vannas izmantošanu


Secinot, energoefektīvi mājokļi ne tikai samazina enerģijas patēriņu un oglekļa emisijas, bet arī veicina resursu saglabāšanu, atjaunojamās enerģijas integrāciju un uzlabotu iekštelpu gaisa kvalitāti. Piešķirot prioritāti energoefektivitātei mājokļu projektēšanā un būvniecībā, mēs varam samazināt dzīvojamo ēku ietekmi uz vidi, kā arī samazināt ar enerģiju saistītus maksājumus mūsu mājokļos, atliekot naudu uz tīri cilvēciskām lietam – ceļojumiem ar ģimeni, garšīgiem ēdieniem un cita veida piedzīvojumiem. Kamēr Latvijā esošās iniciatīvas tikai uzņem apgriezienus, Tev ir iespēja būt daļai no procesa, mainot ieradumus un izglītojoties par to, kā padarīt savu mājokli energoefektīvāku un vidi tīrāku.

Kampaņa “Zaļā misija” organizē dažādas aktivitātes, lai nodrošinātu visaptverošu sabiedrības informēšanu par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. Aktivitāšu īstenošanas mērķis ir veicināt izpratni par iespējām, kas palīdzētu sabiedrībai uzlabot savus ikdienas paradumus un pievērsties veselīgākam dzīvesveidam. Aicinām sekot aktualitātēm “Zaļā misija” Facebook lapā.


Strādājam kopā zaļai Eiropai!


Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek īstenota projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” (projekta Nr. NFI/AK/04) ietvaros. Projekta budžets ir 5 117 000 EUR, no kura Norvēģijas finanšu instrumenta (Norvēģijas grants) līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR. Projekta īstenošanas periods – no 2021. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. aprīlim. Vairāk informācijas: vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija.


[1] https://blog.arcadia.com/led-vs-regular-lightbulbs-do-they-really-make-a-difference/

[2] https://www.linkedin.com/advice/3/what-factors-determine-energy-efficiency-qfkkf

[3] https://eng.lsm.lv/article/society/society/19.02.2024-many-latvian-apartments-are-still-very-energy-inefficient.a543429/

[4] https://intapi.sciendo.com/pdf/10.2478/lpts-2020-0032

[5] https://sciendo.com/article/10.2478/lpts-2023-0004

Citas ziņas

Autors Līna Damberga 2025. gada 28. marts
Sabiedrības integrācijas fonds (turpmāk – SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (turpmāk – VATP) uzsāk izglītojošo pasākumu ciklu jauniešiem un pedagogiem “Solis pretī”. Aktivitāšu mērķis ir rosināt jauniešus aizdomāties par neiecietību savstarpējās attiecībās un pret dažādām sabiedrības grupām, izprast neiecietības sekas un apzināties iespējamos rīcības modeļus. Pirmajiem pasākumiem Ventspilī un Jelgavā iespējams pieteikties līdz 2025. gada 5. aprīlim šeit . SIF projekta ietvaros veiktā jauniešu aptauja rāda, ka 74% jauniešu ir saskārušies ar neiecietību. No tiem 40% to izjutuši paši, 15% redzējuši, kā tiek diskriminēts kāds cits, bet vēl 19% to piedzīvojuši gan paši, gan redzējuši vērstu pret citiem. Līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, arī jauniešu vidū lielākā daļa par piedzīvoto izvēlējušies neziņot ne vecākiem, ne pedagogiem. Savukārt liela daļa to, kuri redzējuši pret citiem vērstu neiecietību vai mobingu, nav iejaukušies un neko nav darījuši, lai upuri aizstāvētu. Tāpat aizvien nozīmīgāks kļūst jautājums par neiecietību digitālajā vidē un jauniešiem ir būtiski apzināties, ka vārda brīvība nav visatļautība un par naida runu ir paredzēta kriminālatbildība.  Pasākumu ciklā tiks īstenotas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes, kas sniegs jauniešiem un pedagogiem zināšanas par neiecietības izpausmēm skolas vidē un ārpus tās, neiecietības ietekmi uz cilvēku un sabiedrību, kā arī rīcības modeļiem, atbildību un atbalsta formām. Pasākumu mērķauditorija ir jaunieši, kuri mācās vispārizglītojošo izglītības iestāžu 10.-12. klasē un profesionālo skolu 1.-4. kursā, un izglītības speciālisti. Katra pasākuma ilgums jauniešiem ir divas dienas, starp kurām viens mēnesis ir individuālo iniciatīvu īstenošanai. Izglītojošo pasākumu cikls tiks uzsākts šī gada aprīlī un notiks visos Latvijas reģionos – Ventspilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Pasākumu ciklu vadīs eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa un eksperts neformālās izglītības jautājumos darbā ar jauniešiem Emīls Anškens. Izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī” organizē Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Papildus informācijai: Līna Damberga Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” Projekta koordinatore lina.damberga@vatp.lv
Autors Līna Indriksone 2025. gada 7. marts
Nodibinājums "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks" (VATP), reģ. Nr. 40008088258, aicina pievienoties projektu koordinatoru/-i! Tavi pienākumi: Uzņēmuma attīstības projektu izstrāde - grantu un investīciju piesaistei Projektu īstenošana, nodrošinot projekta darbu, termiņu, resursu un izmaksu plānošanu, koordinēšanu un kontrolēšanu Projekta iepirkumu dokumentācijas, atskaišu un ziņojumu sagatavošana Dalība uzņēmuma attīstības plānošanā un stratēģiju izstrādē Komunikācija ar projektu partneriem No Tevis sagaidām: Iepriekšējā pieredze projektu izstrādē vai projektu ieviešanā Iepriekšēja pieredze ES projektu administrešanā Mērķtiecība, proaktivitāte un vēlme sasniegt rezultātus Angļu un latviešu valodas zināšanas Lieliskas komunikācijas un pārrunu prasmes Vēlama, bet ne obligāta augstākā izglītība; zināšanas par tirgus izpēti, attīstības plānu un stratēģiju izstrādi; iepriekšējā pieredze iepirkumu dokumentācijas sagatavošanā; iepriekšējā pieredze projekta vadītāja, projekta koordinatora vai projekta vadītāja asistenta amatā Mēs piedāvājam: Stabilu un dinamisku darbu uzņēmumā, kas aktīvi aug un attīstās Iespēju pilnveidot savas profesionālās prasmes un augt kopā ar mums Apmaksātas telefonsarunas un mobilo internetu Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika. Pamatinformācija: Mēneša bruto alga: 1500 - 1800 EUR Atrašanās vieta: Ventspils Augsto tehnoloģiju parks 1, Ventspils, LV 3602 Darba slodze: Pilna slodze Darba valoda: angļu, latviešu Līdz 2025. gada 1. aprīlim gaidīsim Tavu pieteikumu uz e-pastu cv@vatp.lv ar norādi "Projektu koordinators/-e". Pateicamies ikvienam pretendentam tomēr lūdzam ņemt vērā, ka sazināsimies ar tiem pretendentiem, kas tiks virzīti nākamajai atlases kārtai. Ja nesazināmies ar Jums 3 nedēļu laikā kopš dienas, kad esat mums nosūtījis/-usi savu CV, lūdzam uzskatīt, ka nākamajai kārtai neesat izvirzīts/-a.
Autors Līna Indriksone 2025. gada 7. marts
Šī gada 5. martā Valmierā, pulcējot vairāk nekā 100 dalībniekus, aizvadīta starptautiska konference ”Apritīgas koprades darbnīcas”. Pasākuma laikā tika īstenotas dažādas aktivitātes, tostarp paneļdiskusija, kurā piedalījās VATP Tehnoloģiju attīstības daļas vadītāja Sandra Rožkalne un projekta partneri no Latvijas, Norvēģijas, Vācijas un Dānijas. Pasākumā tika izcelta koprades darbnīcu loma aprites ekonomikas principu veicināšanā, materiālu atkārtotas izmantošanas veicināšanā un ilgtspējīgu inovāciju attīstībā. Konferencē pārsteigumu sagādāja grupa ”Santehniķi”, kuri uzstājas ar santehnikas trubām, radot piemērotu noskaņu konferencei par aprites ekonomiku. Pēcāk ievadvārdus teica Evija Nagle, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietniece – Attīstības pārvaldes vadītāja un Ilze Eglāja, Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja. Ar prezentāciju par ilgtspējīgu būvniecību un aprites ekonomikas principu ieviešanu būvniecības nozarē uzstājās Marija Katrīna Dambe, arhitekte SIA ”NOMAD arhitects”, Vidzemes Augstskolas Inženierzinātņu fakultātes ”Arhitektūra un būvniecība” studiju virziena direktore. Marija dalījās interesantos piemēros no dažādiem arhitektūras projektiem, kuros ir ietverti ilgtspējīgi aprites ekonomikas principi, iedvesmojot vietējās kopienas īstenot radošas idejas būvniecībā. Ar atziņām piepildīta paneļdiskusija, kurā piedalījās koprades darbnīcu pārstāvji no Latvijas, Dānijas, Vācijas un Norvēģijas bija viens no konferences programmas gaidītākajiem notikumiem. Pārstāvji uzsvēra koprades darbnīcu kopienu vērtību un to, kā tas ir milzīgs resurss, kurā meikeriem (koprades darbnīcu lietotājiem) vērsties, lai pilnveidotu, īstenotu savas idejas. Tāpat, lai veicinātu ilgtspējīgu ideju īstenošanu, diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka ļoti svarīgi ir izglītot cilvēkus par aprites ekonomikas principiem, rādīt piemērus, kā arī nodrošināt materiālus un iekārtas, kas palīdz šādas idejas īstenot. Tādēļ projektā “Circular spaces” izstrādātajā izglītības programma ir īpaši vērtīgs resurss, lai stiprinātu kopienas zināšanas aprites ekonomikā. Arno Vaģelis, SIA “V.L.T.” projektu vadītājs, pastāstīja par uzņēmuma darbību un tajā jau esošajiem aprites ekonomikas principiem, ražojot ilgtspējīgu iepakojumu no pārstrādāta papīra. Uzņēmums ir spēris daudz soļus, lai savu ražošanas procesu papildinātu ar ilgtspējas praksi no dažādām perspektīvām. Ar aizraujošu un interesantu pieredzes stāstu dalījās Līva Birkava un Karīna Vītiņa – dizaineres, mākslinieces un inovatores. Līva un Karīna uzsvēra, cik svarīgi ir radīt dizainu, kas ir ilgtspējīgs, tranformējams, pēc iespējas izmantojams atkārtoti. Meitenes šobrīd izstrādā produktu, kas ir radīts pēc aprites ekonomikas principiem un ir ilgtspējīgs, taču, lai nonāktu līdz idejai, tika izmēģinātas dažādas idejas, vairāki mēģinājumi un prototipi. Pieredzes stāsts iedvesmoja klātesošos nebaidīties mēģināt, eksperimentēt, jo tieši tā var nonākt pie inovatīvu un interesantu produktu izstrādes. Lai demonstrētu un iedvesmotu dalībniekus unikālu apritīgu ideju radīšanai, konferences noslēgumā norisinājās darbnīca, kurā katrs dalībnieks varēja izveidot atslēgu piekariņu no atkārtoti izmantojamiem materiāliem, tādā veidā pielietojot aprites ekonomikas principus. Darbnīcu organizēja Valmieras koprades darbnīca DARE. Konferences ieraksts ir pieejams ikvienam Valmieras novada pašvaldības Youtube kanālā šeit . Projektu īsteno 8 partneri no Baltijas jūras reģiona valstīm – Valmieras novada pašvaldība, nodibinājums “Ventspils Augsto Tehnoloģiju parks” (Ventspils dizaina darbnīca RADE), Valmieras attīstības aģentūra (Valmieras koprades darbnīca DARE), Kaunas Science and Technology Park (Lietuva), Lithuania Innovation Centre (Lietuva), Creator Makerspace (Norvēģija), Maker (Dānija), Technical University of Applied Sciences Wildau (Vācija). Aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Circular Economy makerspace” (projekta Nr. #C024) ietvaros. Vairāk informācijas: www.vatp.lv/projekti/circular-spaces .
Autors Līna Indriksone 2025. gada 18. februāris
Nodibinājums "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks" (VATP), reģ. Nr. 40008088258, aicina pievienoties komandai enerģisku un mērķtiecīgu kolēģi – Klientu attiecību vadītāju. Ja Tevi aizrauj darbs ar B2B klientiem, piemīt lieliskas pārdošanas prasmes un Tev patīk sasniegt rezultātus, pievienojies mūsu komandai! Tavi pienākumi: Aktīvi meklēt un piesaistīt jaunus apmācību kursu dalībniekus un klientus Kurzemē Uzturēt ilgtermiņa sadarbību ar esošajiem klientiem, nodrošinot augstāko apkalpošanas kvalitāti Informēt klientus par apmācību kursiem, izzināt viņu vajadzības un piedāvāt piemērotākos risinājumus Piedalīties apmācību kursu organizēšanas procesā un sekot līdzi klientu pieredzei Analizēt tirgus tendences un konkurentu piedāvājumus, lai nodrošinātu efektīvu klientu piesaisti Sagatavot atskaites par piesaistes aktivitātēm un sasniegtajiem rezultātiem. No Tevis sagaidām: Iepriekšēja darba pieredze klientu apkalpošanas, pārdošanas vai attiecību vadības jomā, vēlams apmācību vai izglītības sektorā Teicamas komunikācijas un saskarsmes prasmes Spēja patstāvīgi organizēt darbu un pieņemt lēmumus Analītiskā domāšana un spēja risināt problēmas Labas datorprasmes (MS Office, CRM sistēmas) B kategorijas autovadītāja apliecība Vēlama pieredze darbā ar tiešsaistes grafiskā dizaina rīkiem (Canva u.c.). Vēlama augstākā izglītība (priekšroka tiks dota ar komercdarbību, mārketingu vai klientu apkalpošanu saistītā jomā) Mēs piedāvājam: Bruto atalgojumu no 1600 EUR Stabilu un dinamisku darbu uzņēmumā, kas aktīvi aug un attīstās Iespēju pilnveidot savas profesionālās prasmes un augt kopā ar mums  Apmaksātas telefonsarunas un mobilo internetu Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika. Ja šis piedāvājums raksturo Tevi, līdz 2025. gada 28. februārim gaidīsim Tavu pieteikumu uz e-pastu cv@vatp.lv ar norādi "Klientu attiecību vadītājs". Pateicamies ikvienam pretendentam tomēr lūdzam ņemt vērā, ka sazināsimies ar tiem pretendentiem, kas tiks virzīti nākamajai atlases kārtai. Ja nesazināmies ar Jums 3 nedēļu laikā kopš dienas, kad esat mums nosūtījis/-usi savu CV, lūdzam uzskatīt, ka nākamajai kārtai neesat izvirzīts/-a.
Atvērt vairāk ziņu
Share by: