Kustība "Dažādībā ir spēks" aicina darba devējus pieteikties dažādības vadības pašnovērtējumam
2021. gada 1. marts

Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks" jau ceturto gadu kustības "Dažādībā ir spēks" ietvaros meklē Latvijas iekļaujošākos un dažādības vadībai atvērtākos darba devējus. Uzņēmumi, nevaldības organizācijas, valsts iestādes un citi darba devēji aicināti bezmaksas pieteikties pašnovērtējumam līdz 30. aprīlim sadaļā dazadiba.lv/pieteiksanas, savukārt gada nogalē īpašā apbalvošanas ceremonijā tiks godināti veiksmīgākie dažādības vadības principu ieviesēji.
Covid-19 pandēmija ir izraisījusi nenoteiktību visā pasaulē, radot dažādus izaicinājumus un mainot veidus, kā ikdienas darbs tiek organizēts, lai nodrošinātu gan darbinieku, gan klientu un sadarbības partneru drošību. Attālinātā vide daudziem darba devējiem izrādījies izaicinājums un pārbaudījums jaunradei un iekļaujošai lēmumu pieņemšanai, vienlaikus jāatzīmē, ka pandēmijas sekām ir bijusi nevienlīdzīga ietekme uz dažādām sabiedrības grupām, piemēram, senioriem, sievietēm, ģimenēm ar bērniem, kā arī cilvēkiem ar dažādu socioekonomisko piederību. Pasaules pieredze rāda, ka visveiksmīgāk krīzes situācijām ir pielāgojušies tie, kas dažādības vadības principus jau ieviesuši savās organizācijās.
“Dažādība ir resurss un virzītājspēks jebkuras organizācijas attīstībai. Dažādas perspektīvas un pieredzes dod būtisku pienesumu sarežģītu problēmu risināšanā, kas ir svarīgi tai skaitā Covid-19 pandēmijas laikā. Aicinām ikvienu darba devēju pieteikties pašnovērtējumam, lai izvērtētu, cik darbība ir orientēta uz klientu dažādību, cik iekšienē tiek nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas, kādi atbalsta pasākumi sniegti darbiniekiem un kas varbūt vēl jāuzlabo. Palīdzēsim ar ekspertu konsultācijām un individualizētu darba plānu, lai spertu soli pretī ieguvumiem, ko piedāvā atvērtība dažādībai,” skaidro Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
“Darba devēja pašnovērtējuma anketas aizpildīšana deva mums vairākas organizācijai ļoti noderīgas iespējas. Pirmkārt, aizpildot anketu, radās izpratne par to, kam ir jāpievērš uzmanība, organizējot visdažādākos darba procesus. Otrkārt, anketas aizpildīšana bija kā neliels iekšējo darba procesu un vides pašaudits. Treškārt, saņēmām profesionālu atzinumu – kas jādara dažādības vadības procesu pilnveidei. Bet galvenais saņēmām ļoti lielu bonusu pašnovērtējuma procesa noslēgumā – bezmaksas mācības vadītājiem ar mērķi sniegt atbalstu un dalīties ar pieredzi dažādības vadībā,” atzīst CFLA Juridiskā nodrošinājuma un projektu atlases departamenta direktore Gundega Šulca.
Kustība “Dažādībā ir spēks” katru gadu meklē un godina darba devējus, kas par neatņemamu sastāvdaļu savā darbā uzskata iekļaujošu darba vidi un dažādības vadību organizācijā. Programmas ietvaros tiek nodrošinātas profesionāļu konsultācijas un praktikumi par dažādības vadības metožu ieviešanu darba vidē, kas veicina diskriminācijas gadījumu novēršanu un mazina aizspriedumus un stereotipus darba vidē.
2018. gadā kustībai pievienojās un pašvērtējumam pieteicās 17 darba devēji, 2019. gadā — 31 un 2020. gadā jau 36. Labākie dažādības principu ieviesēji katru gadu tiek apbalvoti ar “Dažādības Ķiploka balvu”. Starp iepriekšējo gadu laureātiem ir “Draugiem Group”, Latvijas Samariešu apvienība, SIA “SilJa”, SIA “Wunder Latvia”, SIA “Paulig Coffee Latvia”, Sociālās integrācijas valsts aģentūra, SIA “SCHWENK Latvija” un SIA “Starptautiskā Kosmetoloģijas koledža”.
Iniciatīva ieguvusi “Eiropas uzņēmējdarbības veicināšanas balva 2020” (European Enterprise Promotion Awards 2020) nacionālā līmeņa apbalvojumu kategorijā par atbildīgas un iekļaujošas uzņēmējdarbības veicināšanu.
Kontaktpersona: Zane Jēkabsone, Sabiedrības integrācijas fonda sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.jekabsone@sif.gov.lv, +371 22811020
Citas ziņas

Digitālās prasmes jau šodien ir izšķirošas uzņēmumu konkurētspējai. Eiropas Savienība uzsver, ka līdz 2025. gadam aptuveni 90% darbavietu būs nepieciešamas noteikta līmeņa digitālās prasmes. Diemžēl Latvija šobrīd atpaliek, ieņemot 23. vietu ES valstu vidū pēc tehnoloģiju integrācijas uzņēmumos, turklāt ikai 15% Latvijas uzņēmumu piedāvā saviem darbiniekiem apgūt IKT prasmes. KAS IR LIFT? ES Atveseļošanas Fonda līdzfinansēta iniciatīva, ko īsteno RTU Riga Business School sadarbībā ar Latvijas IT klasteri. MĒRĶIS: Nodrošināt Latvijas uzņēmējus ar digitālajām prasmēm, kuras nepieciešamas, lai veicinātu konkurētspēju mūsdienu ekonomikā. De minimis finansējums sedz 100% kursa izmaksu (neskaitot PVN no pilnās cenas); pieejams arī GBER līdzfinansējums. KAS VAR SAŅEMT? Uzņēmumi, kas reģistrēti komercreģistrā, un to darbinieki (izņemot pašnodarbinātos, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekus). Uzņēmumi ar nodokļu parādu līdz 150 EUR. Uzņēmumi, kuru pārstāvji nav atzīti par vainīgiem noziedzīgos nodarījumos. Līdzfinansējums nav pieejams uzņēmumiem, kas darbojas neatbalstāmajās nozarēs, piemēram, alkohola ražošanā, nekustamo īpašumu jomā, azartspēlēs, taču ir pieejams finanšu un apdrošināšanas uzņēmumu pārstāvjiem. Kāds ir process?

Latvijas IT klasteris un Latvijas Digitālais Akselerators organizē konferenci uzņēmējiem “Future Ready 2025”, kas norisināsies šī gada 25. aprīlī Rīgā. Konferences mērķis ir nodrošināt uzņēmējus ar nepieciešamajām prasmēm, lai efektīvi pielāgotos digitālajai transformācijai un pilnvērtīgi izmantotu modernās tehnoloģijas. Pasākumā pulcēsies nozares līderi, valsts pārvaldes pārstāvji un uzņēmēji, lai dalītos pieredzē un zināšanās par digitālās attīstības iespējām un izaicinājumiem. Galvenie runātāji: Sintija Brīzila (Cynthia Breazeal) - MIT Mediju laboratorijas asociētā profesore, sociālās robotikas un mākslīgā intelekta pētniece. Brīzilas vizīte Latvijā notiek, pateicoties BAFF (Baltic-American Freedom Foundation) finansējumam. Zane Čulkstēna - Darba devēja tēla konsultante un SIA “ERDA” īpašniece. Pieredzējusi uzņēmēja ar padziļinātu interesi mākslā, stratēģiskajās konsultācijās un organizāciju attīstībā. K ristaps Banga - Profesionālis ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi. Vada Accenture globālās Space Innovation go-to-market aktivitātes, izstrādājot integrētas stratēģijas, veidojot stratēģiskas partnerības un nodrošinot biznesa inovācijas. Pēc konferences apmeklētājiem būs iespēja izvēlēties divas no piedāvātajām darbnīcām, lai iegūtu praktiskas zināšanas tādās tēmās kā: Mākslīgā intelekta iespējas vadītājiem Mākslīgais intelekts mūsdienīgā projektu vadībā Mākslīgā intelekta instrumenti un drošība Cilvēkvadība pārmaiņās un rezultātu mērīšana Kiberdrošība Organizācijas līmeņa mākslīgā intelekta projekti: idejošana, atlase, sagatavošanās izstrādei un ieviešanai Mastering Change and Uncertainty (seminārs angļu valodā) Pārmaiņu projektu vadība Praktisko darbnīcu cena ir 75 eiro + PVN. Taču uzņēmējiem ir iespēja saņemt 100% de minimis līdzfinasējumu, kas nozīmē, ka jāmaksā būs tikai PVN daļa. Vairāk informācijas par konferenci un pieteikšanos pieejama: https://futureready.lv Pasākums tiek rīkots divu Atveseļošanas fonda projektu “EDIC uzņēmumu digitālo prasmju attīstība" un “Digitālo prasmju attīstība jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībai Latvijas komersantos” ietvaros. Tos finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.

Sabiedrības integrācijas fonds (turpmāk – SIF) sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” (turpmāk – VATP) uzsāk izglītojošo pasākumu ciklu jauniešiem un pedagogiem “Solis pretī”. Aktivitāšu mērķis ir rosināt jauniešus aizdomāties par neiecietību savstarpējās attiecībās un pret dažādām sabiedrības grupām, izprast neiecietības sekas un apzināties iespējamos rīcības modeļus. Pirmajiem pasākumiem Ventspilī un Jelgavā iespējams pieteikties līdz 2025. gada 5. aprīlim šeit . SIF projekta ietvaros veiktā jauniešu aptauja rāda, ka 74% jauniešu ir saskārušies ar neiecietību. No tiem 40% to izjutuši paši, 15% redzējuši, kā tiek diskriminēts kāds cits, bet vēl 19% to piedzīvojuši gan paši, gan redzējuši vērstu pret citiem. Līdzīgi kā sabiedrībā kopumā, arī jauniešu vidū lielākā daļa par piedzīvoto izvēlējušies neziņot ne vecākiem, ne pedagogiem. Savukārt liela daļa to, kuri redzējuši pret citiem vērstu neiecietību vai mobingu, nav iejaukušies un neko nav darījuši, lai upuri aizstāvētu. Tāpat aizvien nozīmīgāks kļūst jautājums par neiecietību digitālajā vidē un jauniešiem ir būtiski apzināties, ka vārda brīvība nav visatļautība un par naida runu ir paredzēta kriminālatbildība. Pasākumu ciklā tiks īstenotas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes, kas sniegs jauniešiem un pedagogiem zināšanas par neiecietības izpausmēm skolas vidē un ārpus tās, neiecietības ietekmi uz cilvēku un sabiedrību, kā arī rīcības modeļiem, atbildību un atbalsta formām. Pasākumu mērķauditorija ir jaunieši, kuri mācās vispārizglītojošo izglītības iestāžu 10.-12. klasē un profesionālo skolu 1.-4. kursā, un izglītības speciālisti. Katra pasākuma ilgums jauniešiem ir divas dienas, starp kurām viens mēnesis ir individuālo iniciatīvu īstenošanai. Izglītojošo pasākumu cikls tiks uzsākts šī gada aprīlī un notiks visos Latvijas reģionos – Ventspilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Pasākumu ciklu vadīs eksperte diskriminācijas novēršanas jautājumos Ilze Bērziņa un eksperts neformālās izglītības jautājumos darbā ar jauniešiem Emīls Anškens. Izglītojošus pasākumus jauniešiem iecietības veicināšanai “Solis pretī” organizē Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar nodibinājumu “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” programmas “Nacionāli saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstība” ietvaros. Papildus informācijai: Līna Damberga Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” Projekta koordinatore lina.damberga@vatp.lv