1.attēls (no kreisās): IDN pārstāve Hilde Myrvold; VATP projekta vadītāja Sandra Rožkalne, VATP sabiedrības izpratnes veicināšanas eksperte Līna Indriksone, Ventspils brīvostas pārvaldes projekta vadītājs Māris Skudra, IDN projekta vadītājs Anders Stølan.
Šī gada jūnijā Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) devās vizītē uz Oslo, Norvēģijā, lai uzzinātu, kā sabiedrībā tiek izplatītas zināšanas par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem. VATP secina, ka norvēģu prakse veicina ne vien iedzīvotāju atbildīgu rīcību attiecībā uz vides aizsardzību, bet arī sociālo atbildību un cieņu vienam pret otru.
Lai iepazītos ar Norvēģijas praksi dažādu ar vidi un klimata pārmaiņām saistītu projektu īstenošanā, pie projekta “VPB/vēsturiski piesārņoto vietu sanācija” partnera “International Development Norway” (IDN) pieredzes apmaiņas vizītē devās projekta dalībnieki no Ventspils brīvostas pārvaldes (VBP) un VATP. Vizītes laikā IDN dalījās pieredzē par sabiedrības informēšanas un izglītošanas kampaņām saistībā ar klimata pārmaiņām. Uzņēmums “Ramboll” sniedza iespēju apskatīt objektus, kuri bijuši saistīti ar piesārņotas vides attīrīšanu, sakopšanu un kopējās sabiedrības un pilsētas attīstības uzlabošanu (2.attēls).
2.attēls (no kreisās): Ramboll pārstāvji Jan Rukke un Tom Jahren; Ventspils brīvostas pārvaldes projekta vadītājs Māris Skudra; VATP sabiedrības izpratnes veicināšanas eksperte Līna Indriksone; VATP projekta vadītāja Sandra Rožkalne
VATP sabiedrības izpratnes veicināšanas eksperte Līna Indriksone uzsver: “Lai gan Norvēģijas un Latvijas situācijas klimata pārmaiņu un vides jautājumos nekādā mērā nav salīdzināmas, ir prakses, kuras Latvijai ir vērts pārņemt un pielāgot, lai mēs spētu augt kā sabiedrība, vairojot cieņpilnu attieksmi vienam pret otru un tādā veidā arī vidi, kurā dzīvojam. Tādas darbības kā atkritumu šķirošana vai novākšana aiz sevis ēdināšanas iestādēs Norvēģijā ir pašsaprotama lieta jau ilgu laiku, tomēr mēs Latvijā vēl cenšamies pārvarēt apgrūtinājuma sajūtas, kuras rodas, pat domājot par šādu prakšu ieviešanu ikdienas rīcībās. Tomēr situācija uzlabojas arī Latvijā – mums tikai jādod laiks tam kļūt pašsaprotamam, un jāiemācās atspoguļot situāciju kā sociālās taisnības jautājumu”.
Norvēģijā izglītošana par cilvēces ietekmi uz klimata pārmaiņām notiek jau no mazotnes – skolēni piedalās ražas novākšanā un dabas resursu izmantošanā, un apspriež resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Klimata zinības caurvij dažādus mācību priekšmetus, piemēram, sociālās zinības, ētiku, reliģiju un veselības mācību, atspoguļojot klimata pārmaiņas sociālās, ekonomiskās un vides kontekstā. Skolotāji mācību saturu veido paši, tādā veidā radot pozitīvu augsni bērnu attīstībai.
Atbildība par klimata pārmaiņām negulstas tikai uz izglītības sistēmas pleciem – ir novērojama liela sociālā iesaiste norvēģu vidū. Vecāki piedalās bērnu izglītošanā un veic brīvprātīgo darbu gan skolās, gan citās sabiedriskās aktivitātēs.
Norvēģijas valsts iestādes ievieš risinājumus, kas samazina privāto transportlīdzekļu ar iekšdedzes dzinējiem izmantošanu, sniedzot atbalstu elektroauto iegādei. Oslo centrā privātajiem transportlīdzekļiem ir ierobežotas parkošanās iespējas, bet pilsētas infrastruktūra ir tik attīstīta, ka lielai daļai tās iedzīvotāju nemaz nav vajadzība pēc privātā transportlīdzekļa izmantošanas. Liela daļa sabiedriskā transporta – gan sauszemes, gan ūdens – darbināmi ar elektrību.
Tuvāko 2 gadu laikā VATP turpinās īstenot sabiedrības informēšanas kampaņu “Zaļā misija”, informējot Ventspils un plašāku sabiedrību par ilgtspējīga dzīvesveida priekšrocībām. Aicinām iedzīvotājus sekot kampaņas Facebook lapai, kurā iespējams uzzināt noderīgu informāciju un ierosinājumus dzīvesveida pilnveidošanai: facebook.com/zalamisija.
Sabiedrības informēšanas kampaņa “Zaļā misija” tiek ieviesta projekta “Vēsturiski piesārņoto ar naftas produktiem vietu Ventspilī – bijusī NAI "Ūdeka" (Kad.Nr. 27000290133) teritorija un naftas produktu maģistrālo cauruļvadu trase (Kad. Nr. 27000290007) – sanācija” ietvaros. Projekta vadošais partneris Ventspils brīvostas pārvalde projekta ietvaros ierīko filtrējošo-attīrošo barjeru aptuveni 300 metru garumā paralēli Baltijas jūras krasta zonai piesārņotajā teritorijā. Projekta partneris “International Development Norway” piedalās informēšanas un izglītošanas kampaņas par klimata pārmaiņām ieviešanā. Kopējais projekta budžets: 5 117 000 EUR (Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums ir 4 349 450 EUR). Vairāk informācijas: www.vatp.lv/projekti/piesarnoto-vietu-sanacija.
Kontaktinformācija:
Līna Indriksone
Sabiedrības izpratnes veicināšanas eksperte
E-pasts: lina.indriksone@vatp.lv
Tālr.: +371 29555338
Visas tiesības aizsargātas | Ventspils Augsto tehnoloģiju parks